Te invităm la webinarul 6.0 din seria „Hai să vorbim despre educație media!”: Integrarea și evaluarea educației media. Lansarea Ghidului profesorului Mediawise Teacher.
Vom lansa Ghidul profesorului Mediawise Teacher, un instrument destinat integrării și evaluării educației media la clasă. Vom explora modalități prin care profesorii pot monitoriza și măsura competențele media și digitale ale elevilor.
Webinarul are loc joi, 4 decembrie, de la ora 17.00, online, pe Teams. Este GRATUIT și va fi facilitat de formatoarea Mediawise Teacher, Adriana Mihai. Va dura aproximativ o oră și jumătate.
În cadrul acestui webinar, îți vom pune la dispoziție un nou instrument cu ajutorul căruia să duci educația media la clasă – Ghidul profesorului Mediawise Teacher. Pe lângă lansarea noii resurse educaționale, webinarul va aborda provocările și oportunitățile specifice evaluării competențelor de educație media atunci când acestea sunt integrate în alte discipline, cum ar fi, limba și literatura, științele sociale sau TIC-ul.
Important! Vei primi pe email o adeverință de participare doar dacă timpul tău minimum de participare a fost de 60 min.
Acest webinar este o resursă educațională care te ajută în predarea educației și culturii media la clasă, indiferent de materia pe care o predai. Seria de webinarii „Hai să vorbim despre educație media!” este organizată prin programul de dezvoltare profesională în educație media și cultură digitală, Mediawise Teacher și este susținută de Fundația Orange, prin Platforma Digitaliada.
Despre facilitator:
Adriana Mihai este profesoară de limba și literatura engleză la Complexul Educațional Laude-Reut și doctor în filologie al Facultății de Limbi și Literaturi Străine, Universitatea din București. De peste 15 ani este implicată în proiecte de cercetare în educație și studii media, în colaborare cu organizații precum Mediawise Society.
Cum te înscrii la webinar?
Înscrierea se face în secțiunea Webinarii din Platforma Digitaliada
- secțiunea se regăsește în meniul din stânga de pe homepage;
- este necesar să fii conectat și să ai un cont valid.
Important: folosește la înscrierea în Teams aceeași adresă de e-mail pe care o ai asociată contului de profesor din Platforma Digitaliada. Numai în acest fel se va putea genera certificatul de participare.
Dacă ești deja înregistrat în Platforma Digitaliada, înscrie-te la evenimentul dorit din secțiunea Webinarii din meniul principal, folosind aceeași adresă de e-mail cu care ești înregistrat în Digitaliada.
Dacă NU ești încă înscris în Platforma Digitaliada, creează-ți un cont de profesor aici, apoi înscrie-te la webinar-ul pe care îl găsești în secțiunea Webinarii din meniul principal.
Doar profesorii înregistrați în platformă, care au participat la webinar-ul online organizat în Teams, cu aceeași adresă de e-mail, vor primi certificat de participare.



